Päävalikko

Uutiset:

RC10.fi kunnioittaa sivuston perustajan, Heulin (Pauli Helin), muistoa 17.6.2025.

Lohkolämmitin

Aloittaja Bonzer, 19.02.11 - klo: 15.34

Bonzer

Olettekos tehneet jonkin sortin lohkolämmittimiä nitromoottoreihin? Lennokeissa on ollut käytössä talvisin.

JiiVee

helpoin ja tehokkain on kuumailma puhallin
pöö

Bonzer

Entä jos olet jossain sellasessa paikassa jossa ei ole verkkovirtaa?

Tässä hyvä "lämmitin" elementti. https://www.elfaelektroniikka.fi/elfa3~fi_fi/elfa/init.do?item=73-266-92&toc=0 Jos yhdistää adj. ja Vout:in ja kiinnittää yhden moottorin kiinnitysruuvin alle.

JiiVee

invertteri 1:1 auton akkuun.

ei parin kolmen minutin töhötys tyhjennä sitä ellei se nyt ole ihan kuollut akku
pöö

Bonzer

Saako intervertterin parilla eurolla?  :wink: Lohkolämppäriin menee n. 3-4€ + auton akku.


JiiVee

en oo tarvinnu niin ei oo tullu ihmeteltyä kun tulee ajettua ainoastaan kotona.
pöö

Tomsson

#7
On kyllä ihan käsittämättömän hitaita ja eritoten sikakalliita noin rc-brändätyt moottorilämmittimet  :shocked:
http://www.competitionheat.com/Ordering_Information_DIFJ.html
http://www.rcsurestart.co.uk/


Kuumailmapuhaltimella kun lämmittää koneen kantta, niin ei siinä kovin montaa sekuntia tarvi lämmitellä kun moottori on lohkoa myöten riittävän kuuma. Iso vehje vaan mukana laahattavaksi ja pistorasian orjana oleminen on aina yhtä masentavaa. Starttipoksiakaan ei viittis imeä kuivaksi noilla 12V systeemeillä.

Naruttomuus olis kyl mitä parhain. Ei tarttis kikkailla.
Taidan pistää tuollaisen tulemaan, ja kattoa miten onnistuu. Avotuli vähän arveluttava, mutta riittävän kaukaa kun suihkii, niin tulee koneelle asti vaan lämpöä ja efekti on sama kuin kuumailmapuhaltimella, jos ei kovin tuule :P
http://www.dealextreme.com/p/honest-extra-large-butane-jet-workshop-torch-6824
allekiroitus

kallekaahari

Hyvin pyörähtää starttiboksilla käyntiin jos lämmitän konetta hiustenkuivaajalla sisällä ja vaikka sen vartin jotain säädän, niin lohko on vielä ulkona tarperksi lämmin, jotta starttiboksi jaksaa pyörittää. Jos en yhtään lämmittäisi ei jaksaisi pyörittää... Jos lerrostalossa asustaa ja ulkona ei ole sähköä saatavilla, niin näin toimii.
Xray 808 2009 Spec, O.S V-spec | Team Associated B4.1 FT

Matti Räsänen


Tomsson

#10
Muistin tuolta tuon VersaFlamen ja hainkin sellainen samantien Motonetistä tuon kiinaroskan sijaan.
Jo kuivatestailu tuossa pöydällä kertoi, että riittävän tehokas lämmitin tuolla katalysaattorilla, joka imee itseensä liekin ja puhaltaa kuumuutta punahehkun läpi. Aivan kuten kuumailmapuhallinkin.
Ainoa ero on, että parin kW:n kuumailmapuhaltimen tuotto on hieman eri luokkaa, joten joutuu tällä vähän pidempää tohottelemaan kuin puhallus ei kata koko moottoria kerralla :)
Muutenkin kyllä käheä vehjes. Tällä ehkä jo korjaa kenttäolosuhteissa vetoakselinkin hopealla, sen verran tehokkaan liekin lykkää. 42ml kaasusäiliö kestää ohjeen mukaan 75min täysillä ollessaan. Jos vaan paikkansa pitää niin ohhoh.

Noin minuutin tohotin varovasti ehkä turhankin kaukaa koneen kanteen ja lohkon kylkeen ja lämpö nousi huonelämmöstä 41c asteeseen, joka jo sekin kummasti säästää konetta ja erityisesti alalenkkiä. Hazardiuskin oli kaukana tuon liekinsyöjän ansiosta.

Hintaeroa ei ny paljon jäänyt noille rc-lämmityspatjoihin, mutta tämä onkin monikäyttölaite ja varmasti rc-pakissa oiva laitos.


Edit.
Koitin vielä ilman katalysaattoria vain tuolla 10cm pitkällä liekkiputkella. Minimiteholla 30sek ja koneen lämmöt 75c astetta ilman mitään tulikuumuuksia. Kädellä koitin samalta matkalta ja ei ollut hetipolttava kuumuus se millä konetta lämmitin. Tehoa siis riittää kuitenkin :)

Ja kiitos nykytrendin, tässä unboxing :) http://www.youtube.com/watch?v=fc2I7kLM5wI
Tuo johon tuo juottokärki ruuvataan on se katalysaattori. Tuo mun eka testi oli sen ja tuon putken kanssa ja jälkimmäinen pelkän putken kanssa.
allekiroitus

InfernoSP4

Jeps, mulla kanssa samat kokemukset tuosta Dremelistä eli sen katalysaattorin kanssa ei ole avoliekin
pelkoa mutta lämmittäminen on aika hidasta. Liekki + jatkoputki tuntuisi olevan hyvä vaihtoehto, siinä liekki
jää kuitenkin sinne putken sisään ja lämiitystehoa on jo kohtullisesti. Eipä tuo kuumailmapuhaltimelle pärjää
mutta pesee sen silti 10 - o tilanteessa, jossa verrkosähköä ei ole saatavilla!  :tongue:
Traxxas Slash Platinum, Team Associated sc10, Losi 8ight 3.0

JSJ

Ensimmäisen kerran käynistin polttismoottorin. Apuna käytin Competition Heat V2 mallia. Akkuna lämmitimelle 3S Lipo. Heti lähti käyntiin. Lämmöt kyllä nousi tolla mittarilla mitattuna 125C 5 minuutin ajon jälkeen, eli ehkä moottorin säädöt vielä pitää hakea.


Lämmöt mitattu tällä: http://www.racingfactory.fi/tuotteet/POLTTOMOOTTORIT-JA-TARVIKKEET-Tyokalut-ja-tarvikkeet/MR-CTG-Muchmore-CTX-Temperature-Gun-103694

Alkulämpö mitattuna lämmittimen tulppareijästä oli 29C
5 minuutin kohdalla 65C
10 minuuttia niin oli 85C. Lämmittimen alapuolelta mottorin lohkonposkesta mitattuna 65C.

-JSJ
Asso B44.1, SC10 FT
- "Aina kovaa ajoa, satunnaisesti vauhtiakin alamäessä", -JSJ

SavageRS

Jos käy ajelemassa niin että menee autolla paikalle, niin siinähän on sopivasti lämmitin silloin mukana. Pätkä jotain auton pakoputkeen sopivaa letkua ja johdetaan hetki kuumaa pakokaasua RC-auton moottoria kohti  :cool:
Varmasti tehokkaampi ja nopeampi kun joku "töhö" jolla polttaa pahimmassa tapauksessa koko rc-auton.

1 - 2 Kw Invertteri ja hiustenkuivain/kuumailmapuhallin on varmasti passeli myös kenttäolosuhteissa varsinkin kun antaa auton käydä lämmityksen ajan.
MCD X4 PHR 30.5cc* Rovan Baja 5T CR600FT TWIN 57cc* Rovan Baja 5B OBR 30.5cc* Nutech XT5 Monster* HPI Savage XL Octane* HB Truckzilla .36* HB Truckzilla .46* HB Truckzilla Big Twin w 2 x Losi 454 .28*