Päävalikko

BRITTEN MOOTTORIPYÖRÄT

Aloittaja jerzirccar1, 01.06.07 - klo: 20.27

jerzirccar1

Onko kellään tietoa onko näitä Suomenmassa??
Näyttää olevan race history aika vakuuttava vai mitä.
Näin pienen documentin tuosta pyörästä ja herätti mielenkiintoa sen eriskummallisen näköisyyden takia.
Jerzi

http://www.britten.co.nz/

http://www.youtube.com/watch?v=5HhGQJ2hn8Y&mode=related&search=
SUOMI ON KATEELLISTEN LUVATTU MAA😂😂

klrp

No huh huh, jos näitä on maailmassa kymmenen, niin olisi aika epätodennäköistä, että Suomessa olisi yksikin.. http://www.britten.co.nz/info/infowhere.html

jerzirccar1

Joo se oli heitto vaan että jos se olis täällä :mrgreen:
Jerzi
SUOMI ON KATEELLISTEN LUVATTU MAA😂😂

MarkoL

Vyruksella http://www.vyrus.it/it/motorcycle/984.asp on likimain saman tyyppinen pyörä. Ellen väärin muista niin samaa porukka taisi olla kuin Brittenilläkän tätä kejittämässä. Ja jos vielä muistelen niin Brittenin suunnittelija, se joka sai päähän ajatuksen kyseisestä laitteesta kuoli joku vuosi sitten sairauden murtamana. Vyrus on myytävä malli mutta kohtuullisen kallis kun siinä ainakin mistä oli juttua Motossa oli likimain kaikki hiilikuitua.

Jos haluaa näistä pyöristä rahvaanomaisen työläis version niin voi ostaa vaikka tämän http://www.bimota.it/scheda_tesi2d_1_eng.htm . Se oli muistaakseni Bikessa hinnoiteltu jonnekkin 40 000-50 000e tietämille. Tommonen olis kiva autotallissa. Jos joku ajelis tollasella napaohjatulla pyörällä kymmeniä tuhansia kilometrejä olis kiva tietää miltä napaohjaus tuntuu jos niveliin tulee kulumaa... mutta silti olis toi erikoinen ja mielenkiintoinen ajettava.   

Marko
Kyosho: ST-R(R) brushless, XL Mad Force RB TM728, Rock Force, Blizzard EP, Tamiya: Wild Willy 2, Clod Buster/Bullhead. Vintage: Tamiyat Clod Buster, Blackfoot sekä Marui Big Bear

MME

Lainaus käyttäjältä: klrp - 02.06.07 - klo: 18.32
No huh huh, jos näitä on maailmassa kymmenen, niin olisi aika epätodennäköistä, että Suomessa olisi yksikin.. http://www.britten.co.nz/info/infowhere.html

Minun mielestä taas olisi hyvinkin todennäköistä,että ainakin yksi olisi Suomeenkin eksynyt,jos kyseessä on harvinainen laite :mrgreen: Suomessa on oikeasti asukaslukuun suhteutettuna uskomaton määrä harvinaiseksi luokiteltavaa auto ja mp kalustoa.Esim. maailman ainut säilynyt MB Waxenberger löytyy alkuperäiskuntoisena Suomesta.
Ei sponsoreita.

Sakkeri91

Selittäkääpä nyt minulle mikä tässä pyörässä on erikoista? :D

jerzirccar1

Lainaus käyttäjältä: Sakkeri91 - 04.06.07 - klo: 22.03
Selittäkääpä nyt minulle mikä tässä pyörässä on erikoista? :D

Tämä kaveri rakensi autotallissa yksin pyärän joka peittosi daytonassa ja super bikeissa isot tallit.
Se on minun mielestä jo hatun noston arvoinen juttu.
Ja huom, tuossa pyörässä ei ole erillistä runkoa ollenkaan.
Jerzi

PS Mikä on sitten sinun mielestä erikoista, 1 pyöräinenkö on erikoinen tai ohjaustangoton. :huh:
SUOMI ON KATEELLISTEN LUVATTU MAA😂😂

Sakkeri91

Onhan tuo jo aika erikoista :D

Mikä tuo keula/eruhaarukkasysteemi on?

klrp

Näissä Bimotan (Tesi 1D, Tesi 2D ja Tesi 3D) pyörissä kanssa nivelohjaus, ja suht ok hinta.

Sinervo

Tommosta nivelohjattavaa olisi melko jännä päästä joskus kokeilemaan..

Kuinkahan mahtaa erota normaaliin esim äkkinäisissä liikkeissä yms..?