Päävalikko

Muutama kysymys nopeudensäätimistä

Aloittaja niko.lindvall, 02.05.03 - klo: 12.35

niko.lindvall

Minkälainen jarru on yleensä autokäyttöön tarkoitetuissa nopeudensäätimissä? Meneekö jarru kenties kerrallaan pohjaan vai onko se säädettävä? Jos säätimessä on bec, niin katkaiseeko se jännitteen, kun akku loppuu?
Team Xray Finland - Team Integy - Racingfactory - Team Orion

APK

Jarru on portaaton, ja kalliimmissa malleissa sitä voi myös säätää suht monipuolisesti.
"Missään tapauksessa" jarruilla ei saa renkaita lukkoon asti (pois lukien älyttömän liukaat pinnat kuten parketti jne).

BEC piirillä varmistetaan virran riittäminen servolle, kun akku on loppumaisillaan auton kaasun ja ohjausservon toiminta ei ole kovinkaan ideaalista, ja silloin auto voi tehdä "vähän mitä sattuu".
Akkuja tosin ei pidä ajaa tuohon tilaan asti, vaan mielummin purkaa loppuvirta kun ajaminen ei ole enää mielekästä. Missään nimessä köröttelyvauhtiin akkua ei pidä ajaa, jolloin pitää pökkiä autoa menemään eteenpäin.  :!:
Myytävänä. http://rc10.fi/index.php?action=profile;area=showposts;sa=topics;u=6
Team Xray X12 2025, Team Xray XB8e 2023, Hobbywing& Sanwa/Highest/SRT