Päävalikko

HoBao Hyper 2.0

Aloittaja Mika R, 16.04.04 - klo: 11.58

Joona H

Lainaus käyttäjältä: "waltt"Suurin hinta tulee 9kg voimaservosta ja tästä
Kevennetyn pohjalevyn varmaan unohdin mainita listasta? :roll:
Se pohjalevy on vain kovaeloksoitu,ei kevennetty.Ainoat TQ-virityspaketin osat mitkä tulevat myös TQ-auton kanssa,ovat nuo iskarit.Eli kuvan iskaritornit,kardaanit ja alusta eivät tule TQ-auton kanssa.

waltt

Ahaa... Hyvä että korjasit!
Hyper 7 TQ, Rc18T, Mini-z AWD
Hobao.        Asso.    Kyosho

Niko

Lainaus käyttäjältä: "Joona H"
Lainaus käyttäjältä: "waltt"Suurin hinta tulee 9kg voimaservosta ja tästä
Kevennetyn pohjalevyn varmaan unohdin mainita listasta? :roll:
Se pohjalevy on vain kovaeloksoitu,ei kevennetty.Ainoat TQ-virityspaketin osat mitkä tulevat myös TQ-auton kanssa,ovat nuo iskarit.Eli kuvan iskaritornit,kardaanit ja alusta eivät tule TQ-auton kanssa.

Ei myöskään ne iskarit tule TQ autossa. Yannick TQ virityssarjassa olevat iskarit ovat pitkää mallia 3,5mm varsilla. TQ RTR autossa mukana tulevat iskarit ovat normaalin pituiset, mutta 3,5mm varsilla.

Taisin mainita listassa kovapinnoitetun pohjalevyn. Jokatapauksessa myös normaalin Hyper 7:n pohjalevy on kovapinnoitettu. Hyper 7 Sport versiossa on vain eloksoitu pohjalevy.
Maahantuonnit: SANWA / OS ENGINES / HOBAO / NOVAK / VP PRO / O'DONNELL Fuel / AGAMA - HoBao FINLAND

Hount

Lainaus käyttäjältä: "HVoltage"Loppujen lopuksi täytyy todeta että nuo pillit on aika kulutustavaraa, riippuen tuurista. :)

Tietty jotkut pillit on vaan tehty paksummasta tavarasta, ja hitsaamalla... O.S. 2050 köh. köh. ja kiitti Jeppe vielä kerran hyvistä kaupoista. : D
Pidä Mega seuraavalla kerralla koko erän käynnissä, niin pääsee kisaamaan.

- Hount

Joona H

Kuinka paljon takadiffi saisi ajossa kuumentua? Itselläni on ajon jälkeen alusta takadiffin kohdalta melkoisen kuuma,mutta kyllä siinä silti kättä voi pitää.Edessä eikä keskellä samoja kuumentumia ole.

Niko: Onkos tuo HoBaon ei-säädettävä moottoripukki yhteensopiva starttiboksin kanssa? Omassa HoBaossani on ongelmia käyntiin laittamisessa,ja ne tuntuvat johtuvan liian korkeista moottoripukeista.....

HVoltage

Lainaus käyttäjältä: "Hount"
Pidä Mega seuraavalla kerralla koko erän käynnissä, niin pääsee kisaamaan.

- Hount

Joo Megaa on tässä tuunailtu, nyt sain O'Donnelin kannen pääsis vielä testaan, 135 asteessa vakiokannella oli jo laulua kolmannella, tosin noissa lämmöissä tulpalle asetetaan aika ohkaset oltavat...


Lainaus käyttäjältä: "Joona H"Kuinka paljon takadiffi saisi ajossa kuumentua?

Taitaa olla ihan moottorin tuottamaa lämpöä se takadiffin kohdalla oleva, joten ei kannata huolestua. Jos diffi itse lämpeäisi niin rasva tunkee ulos.
| KJFC | Yeah! If you could go ahead and flip my rc car over, that'd be great |

Niko

Tarkista takadiffin laakerit ja onhan ulostuloissa kuumakestovaseliinia.

Ei säädettävät pukit eivät vaikuta starttiboksiin sopivuuteen. Itse käytän ainoastaan ko pukkeja, koska säädettävät pukit eivät sovi CMB RS moottoreihin eikä Novarossin uudempiin leveärunkoisiin moottoreihin.
Maahantuonnit: SANWA / OS ENGINES / HOBAO / NOVAK / VP PRO / O'DONNELL Fuel / AGAMA - HoBao FINLAND

Olbe

tossa jarrujalevyjä putsailin, niin paljonkos pitäs olla välystä levyjen ja palojen välissä ?
Junnumestari 2007

Mika R

Jo rata on kuiva niin 1/2 milliä vois olla hyvä lähtäkohta. Itse kiristän ruuvit niin että levy rupee ottaa hitusen kiinni ja sitten peruutus 1/4 tai 1/2 kierrosta. Tietty jos rata on märkä ja rapa roiskuu niin sitten jarruja voi joutua löysäämään rajustikin että rullaa.

Niko

Ruuvaa ensin palojen ruuvit niin kiinni että palat ottavat kiinni jarrulevyyn ja levy ei pyöri vapaasti. Sitten vain löysäät ruuveja vähän kerrallaan sen verran että levy alkaa pyöriä mahdollisimman vapaasti, eli juuri tuo mainuttu noin 1/4 - 1 kierros.
Maahantuonnit: SANWA / OS ENGINES / HOBAO / NOVAK / VP PRO / O'DONNELL Fuel / AGAMA - HoBao FINLAND

Olbe

no töitten jälkeen palaisi mekkauspöydän (keittiönpöytä) ääreen jatkaan projektia ;)
kiitoksia vaan ohjeista
Junnumestari 2007

Speeder

Tossa yks päivä hiukan hyppeilin mun hyperillä ja sitten viimesellä hypyllä sattus jotai ekaks auto sammui pian hypyn jälkeen.
Tarkistin ja bensaakin oli ja kun yritin nykiä käyntiin niin auto liikkui jokaisella vetostarti vedolla ja kun yritti taakseppäin työntää autoa niin ei liiku (paitsi jos kovaa työntää) ja eteenkin hieman rahisten menee.

Tälläistä ei ole ennen tapahtunut joten voiko joku auttaa?  :cry:
(en ole sen jälkeen autoa yrittänyt käynnistää mutta tutkinut että löytyisikö mitää poikkeavaa mutta tuloksetta)

HVoltage

Lainaus käyttäjältä: "Speeder"Tarkistin ja bensaakin oli ja kun yritin nykiä käyntiin niin auto liikkui jokaisella vetostarti vedolla ja kun yritti taakseppäin työntää autoa niin ei liiku (paitsi jos kovaa työntää) ja eteenkin hieman rahisten menee.

Kytkin rikki.
| KJFC | Yeah! If you could go ahead and flip my rc car over, that'd be great |

Speeder

Lainaus käyttäjältä: "HVoltage"
Lainaus käyttäjältä: "Speeder"Tarkistin ja bensaakin oli ja kun yritin nykiä käyntiin niin auto liikkui jokaisella vetostarti vedolla ja kun yritti taakseppäin työntää autoa niin ei liiku (paitsi jos kovaa työntää) ja eteenkin hieman rahisten menee.

Kytkin rikki.
Yksinkertainen mutta kaiken kattava vastaus tuli noin minuutin sisällä joten suur-kiitos.  :D

Mika R

Joo, varaa aika huollosta niin ne avaa ja katsoo mikä on vikana  :mrgreen:

Speeder

Lainaus käyttäjältä: "Mika"Joo, varaa aika huollosta niin ne avaa ja katsoo mikä on vikana  :mrgreen:
Ihmeen aloittelioiden mollaus taas täällä menossa... :roll:
Todella hyödyllinen viesti sulta kuten myös tämä.

JQ

Älä purista mailaa niin w%tusti
JQRacing - Alphaform - REDS - AKA - Savöx - LRP - GHEA - Maugrafix - neo-buggy.net

Mika R

Näinpä  8)

Hei Speeder, ota ruuvari ja manuaali käteen ja ala purkaa sitä autoa. Samalla näet mitä se on syöny. Noi on itse asiassa hiton yksinkertaisia vehkeitä, ainakin jos et ala moottoria purkamaan, joten ei huolta siitä. Kunhan tee rauhassa ja katot miten homma menee. Yks juttu: Varo polttoaineroiskeita joten tsekkaa että tankki on tyhjä ja valuta letkut. Suojalaseista ei oo koskaan haittaa.

Ei olis yhtään huono jos hommaat Nikolta ja joltakulta muulta kunnon 6-koloruuvisarjan, se helpottaa pirusti elämää. Itselläkin on se HoBaon setti, se on hyvä.

Mielenkiinnosta: Oletko päässyt tyyppää autoa ja ajoa Jyrkkälän radalla?

Speeder

En ole harmikseni vielä ehtinyt tyyppäämään autoa jyrkkiksessä.  :cry:
Juu meinasimme ostaa auton osto vaiheessa kunnon 6koloruuvisarjan mutta väitin ettei tarvi kun meillä kerta sellaiset on mutta kadun nyt jo päätöstä mutta ehkä ne vielä voisi ostaa.
Joo aloittelen tutkimuksia piakkoin
mutta ensin tyhjennän tankin ensin tankkaus pullolla ja sitten sellaisella annostelu ruiskulla voi vielä imeä loput talteen.  :wink:

Ps. mielestäni hyperissä ei ole mikään maailman paras manuaali.

Pinkki

eiköhän ne oo kytkinlaakerit mitkä sieltä on loppu niinku joku taisikin jo mainita.

http://www.twf8.ws/new/tech/car/hobao/hyper7/hyper7build/hyper7step21.html

tältä sivulta on vähän helpompaa kattoo ku siit hyperin omasta manuaalista.
Diipa daapa

waltt

Noniin... Pistin tilaukseen hobao hyper 7 tq rtr:n, 25% byronia, 10kpl ilmansuodatinelementtejä ja 3 tulppaa...
Eiköhän noilla pärjää aluksi?!
Nyt täytyy vaan odotella koska pääsee kokeilemaan...
Hyper 7 TQ, Rc18T, Mini-z AWD
Hobao.        Asso.    Kyosho

Speeder

Lainaus käyttäjältä: "Pinkki"eiköhän ne oo kytkinlaakerit mitkä sieltä on loppu niinku joku taisikin jo mainita.

http://www.twf8.ws/new/tech/car/hobao/hyper7/hyper7build/hyper7step21.html

tältä sivulta on vähän helpompaa kattoo ku siit hyperin omasta manuaalista.
Joo vian tiesinkin jo jokin aika sitten kun parit tyypit hieman auttelivat YV:llä.
Ja nuo sivut olen joskus nähnyt mutten silloin välittänyt mutta Jätti kiitos linkistä tulee tarpeeseen!  :wink:

Speeder

Saakohan tohon hyperin RTR paketin mukana tulevalle ohjaimelle ostettua uutta antennia ,koska sen tossa muutamia päiviä sitten vahingossa poikkasin ja muiden ohjainteni eivät sopineet paikalle.  :roll:

Niko

Futaban jälleenmyyjiltä saa ostaa.
Maahantuonnit: SANWA / OS ENGINES / HOBAO / NOVAK / VP PRO / O'DONNELL Fuel / AGAMA - HoBao FINLAND

Speeder

Lainaus käyttäjältä: "Niko"Futaban jälleenmyyjiltä saa ostaa.
Kaatos paljon!  :D

Asiasta toiseen eli no avasin nytten sen kytkimen huomasin ensin että kummatkin laakerit ovat ihan jaskana varsinkin toinen jonka "pienet laakeri pallurat" ( :) ) olivat ihan irti laakerista.

Ja sitten itse kytkin näytti aika paljon halkeilleen ja kun katsoin sitä siitä irtosi pieni palanenkin.
Sivusta kytkin on myös todella kuluneen näköinen.

Isä ei tykkää hyvää, mitäköhän tuon korjaus maksaa?  :roll:

Ps. kuvia saatan päivitellä pian kun saan kameran käsiini...

Jussi_

Joo, laakereita menee.

Itse kytkimellä tarkotat varmaan kytkinpaloja. Ne maksaa kympin luokkaa jousineen. Ei paha
Pikkuautot myyty:(

Mika R

Ja pienet shimmilevyt (=prikka) kytkinpalojen takana pidentävät ikää ja tekevät siitä herkemmän kun palat ei pääse ottaa vauhtipyörään kiinni

MM-70

Onkohan muilla Hyper rtr paketin ostajalla ollut semmoista, että mukana tulleeseen radioon ei käy ladattavat paristot ?
Normaali 1.5 v paristoilla pelaa, mutta 1.2 ladattavilla ei.

Sitten vähän off topic: Oletteko huomanneet diffiöljyissä jäykkyyseroja siihen mitä niissä ilmoitetaan olevan.
Itselläni tuli GS 5000 öjyä joka oli yhtä lirua kuin  GS 1000 öljy. Sitten tilasin Xray 5000 diffiöjyä, joka oli huomattavasti jäykempää kuin tuo GS 5000 öljy. En tiedä liekö ollut jokin maanatai öljysatsi tuo GS 5000 ollut.

Niin ettei menisi ihan narinaksi, niin mukava on ollut ajaa ja säätää autoa mieleisekseen, täältä lukemilla vinkeillä.

Olbe

kyllä meikäläisellä on toiminut akkupattereilla.
olethan muistanut ladata ne...?  :wink:
Junnumestari 2007

*HOKE*

Joissain akkupattereissa on kuoret niin paksut että ei + nasta yletä ottamaan kontaktipintaan kiinni. Siihen auttaa kun pikkusen taivuttaa sitä kontaktipintaa. Tai monissahan on semmonen spiraalin muotonen pinta josta pitää vähän keskeltä venyttää kohti paristoa jotta kontakti on hyvä.

Mitä diffiöljyihin tulee niin Jalaksen Timo (Xray tiimi kuski) kerto just että sille selvis ettei reiskan diffiöljyt mee samassa suhteessa muiden kanssa. Muistaakseni Xray 5000 vastaa muilla noin 7000.

Itsellä ollu GS öljyjä ja kyllä mulla on ainakin selvästi silmillä nähtävissä ero 1000 ja 5000 kesken.

Kannattaa aina käyttää saman valmistajan öljyjä niin ei tartte ihmetellä mitä jäykkyyttä oikeesti käytössä on.