Päävalikko

korjausvinkkejä

Aloittaja PJEP, 04.06.03 - klo: 13.22

PJEP

Asson ongelmana on jenkojen katoaminen muoviosista esim palloruuvien vastakappaleista ja diffikotelosta.
Onko kellään vinkkejä korjaukseen?
Itse olen hätäapuna saanut ruuvit pysymään pistämällä reikään ohuen teräslangan tai sivelemällä reikään pikaliimaa niin että sen on ensin annettu kovettua ennen ruuvin uudelleenkiinnittymistä (reikää ei saa liimata kokonaan umpeen). Ruuvin kiinnittäminen pikaliimalla suoraan ei ole suositeltavaa tai ainakin se on lyhytnäköistä.
Paras konsti olisi korjausruuvisarjat, joissa jenkaosa olisi hitusen paksumpi,kuin entinen,mutta onko näitä olemassa?

TapHaap

Englannista sai ainakin takavuosina "helicoil"-tyylisiä korjaussarjoja.
Hylsyjä joissa oli karkea ulkopinta ja alkup. kokoinen sisäkierre.
Niillä sai todella kestävät kierteet, hylsyt kun oli messinkiä.
Kätevä kaveri voi tietty ostaa sopivaa messinkiputkea ja tehdä sopivat sisäkierteet itse.
#### Tapsa ####
## nick:Biker62 ##

hoj

Helicoil "irtokierteet" ovat vakiokamaa ruuveihin erikoistuneissa liikkeissä.

Helicoilia helpompi on ns. kierteenkorjausholkki. Holkissa on esim. M5 ulkokierre ja M3 sisäkierre. Kierteenkorjausholkit ovat myös yleisesti saatavilla ruuvikaupoista.

Asson pohjassa olevat tuumaiset ruuvit voi vaihtaa saman mittaisiin M3 ruuveihin. M3 on alkuperäistä vähän paksumpi ja ilmeisesti muokkaa kierteen muoviin paremmin, koska minulla ei ole ongelmia ollut ja ole käyttänyt diffikotelot irti ... monesti.

Esim. kierteenkorjausholkista:

M3 kokoinen kierre "korkkaa" -> poraat reiän isommaksi ja väännät siihen M5 kierteen tapilla. Asennat holkin ja holkissa oleva M3 kierre korvaa alkuperäisen.

Tällainen korjaus on jopa alkuperäistä lujempi.

Palloruuvien taakse voi Assossa laittaa mutterit. Se on varsin suositeltavaa, koska näin itse palloruuvia ei tarvitse kiristää hampaat irvessä.

Kierteiden surma on yleensä huonot työkalut. Käytä siis vain parhaita ja OIKEAN KOKOISIA avaimia

nici

Tämä nyt ei tätä ongelmaa ratkaise mutta auttaa ehkäisemään kierteiden rikkoutumista, eli ennenkuin ruuvaa irrotetun ruuvin takaisin sitä kannattaa kiertää väärään suuntaan sen verran että menee vanhoihin kierteisiin eikä aina tee uusia.. eli ruuvi kohdalle ja kiertää sitä auki kunnes loksahtaa vanhoihin kierteisiin ja sit ruuvaa kiinni.

JesseT

Eleensäkään RC-autojen ruuveja ei juurikaan kiristetä, ne vaan kierretään loppuun saakka.

Toke

Diffikoteloihin voi laittaa samanlaiset ruuvit mitä käytetään iskarin kiinnittämiseen alatukivarteen. Ruuvit on hieman diffikoteloon tarkoitettuja pidemmät ja ne pysyy paikallaan vaikka jengat olisikin menneet. Tosin ne myös painaa alumiiniruuveja enemmän.

Teemu L

Lainaus käyttäjältä: "Toke"Diffikoteloihin voi laittaa samanlaiset ruuvit mitä käytetään iskarin kiinnittämiseen alatukivarteen. Ruuvit on hieman diffikoteloon tarkoitettuja pidemmät ja ne pysyy paikallaan vaikka jengat olisikin menneet. Tosin ne myös painaa alumiiniruuveja enemmän.

Mulla on juuri noin.  Mielestäni lyhyet sin.alumiiniruuvit eivät edes mene tarpeeksi pitkälle diffikotelon ruuvin reikiin.

jval

Tapsan mainitsemia helicoil tuotteita tuo maahan ja myy vantaalainen Masino Oy.

Ohessa linkki suoraan esitteeseen.
http://www.masino.fi/pdft/46555_KT_HELICOIL.pdf

Kokoja löytyy M-kierteissä kakkosesta ylöspäin ja asson käyttämä 4-40 UNC löytyy myös.
Janne Valtanen OSPA Ry
|  Roche P12V GT-12  |  Associated B7 |  Tamiya M-07 + M-05 Ver.II Pro + M-03  | Hobbyfactory