Tällaisia osia saa CEN Arenaan after market / tuning osina, jos haluaa. Itse en näe syytä mutta lopputlos on ilmeisesti kevyempi (heikompikin pata kuljettaa autoa). Komkposiittinen keskirunko on korvattu perinteisillä jäykkäreillä kevennetyn alustan kanssa. Saattaa aavistuksen helpottaa mekkausta, ehkä hieman. Hiilikuituiset tolpat keventää entisestään mutta kestääkö..

Ei kai mikään salaisuus mutta viime viikonloppuna pääsin testaa omaa Matrixiani BBF Tactyl Light diffeillä keskellä ja edessä. Kiihtyvyydessä ja hyppäämisessä oli ero, myös käyttäytymisessä kaikinpuolin eduksi. Ajaminen alkaa olla todella nastaa. Siis todella. Autoon on tulossa ko. diffi myös taakse. Etenkin kun rata kuivui, näytti pääsevä muita kovempaa ja hallitummin. Tämä ei tietenkään takaa mitään tuloksissa ensi kaudella, mutta tuntui hyvältä.
Sitten on keskusteltu noista 2,4gHz radioista ja viiveistä toisessa topikissa. Erot ei oo isoja mutta toi Futaba 3PK 2.4gHz FASST systeemi (mikä lie) on nopeampi kuin perus Spectrum. Molemmilla pärjää, edellisellä paremmin mutta se tuleekin ison hintalapun kanssa. Auton voi pelastaa vielä silloin kaatumiselta kun halvemmalla ei enää ehdi.
Magnesium kansista on myös puhuttu. Hyöty on pieni mutta jos siitä on valmis maksamaan niin mikä ettei. Painopistehan siinä alenee joka on eduksi. Sama Lipo akun kanssa, jos ei sitten halua pidempää ajoaikaa normi akun koolla.