Päävalikko
valikko

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit valikko

Viestit - Verskis

#1
Kiva kuulla, että joku muukin arvostaa enemmän auton kuin pannukakun näköisiä kilpureita  :azn:

Tosin joku oikeasti edes hieman toimiva takasiipi autossa olisi hyvä olla, jottei anna aivan liikaa tasoitusta kisakoreille. En saanut ikinä perää pitämään sen punaisen vanhan Porschen korin kanssa, mutta ajettuani Bittydesignin 911 GT3-kopalla ei ole mitään peräpito-ongelmia. Tuossa Bittydesignissa vaan harmittaa liian matalaksi litistetty ohjaamo, vaikkei se mikään markkinoiden pahin pannukakku olekaan. Sinne ei kuitenkaan mahdu kunnolla Tamiyan ohjaamoa, kun kuskin pää osuu kattoon  :cry:

Ajattelin että tuo Tamiyan uusi GT3 R voisi olla hyvä kompromissi ulkonäön ja suorituskyvyn suhteen. Tuo alkuperäinen koristesiipi lienee ainakin jollain tasolla ihan oikeasti toimivakin. Sääli jos sen joutuu leikkelemään "pilalle".

Jos sillä kuitenkin tulee liikaa pito-ongelmia, niin vaihtoehto B:nä täytyy sitten pitää sitä, että alkuperäisen siiven vaihtaa touring-korin lumikolaan...

#2
Miksi ne on ylipäätään kielletty, kun esikuvissakin ne tulevat yli?
#3
Ehdotus: voisiko Tamiyan korien scale-siivet vapauttaa noista päätylevysäännöistä, niin niitä ei välttämättä tarvi vaihtaa tai leikellä rumiksi?

En usko että nuo Tamiyan korit olisi tuosta huolimatta aivan ylivoimaisia suorituskyvyltään  :wink:
#4
Lainaus käyttäjältä: Jolo - 31.03.25 - klo: 17.24
Säännöthän ei nykyisellään kiellä siiven tulemista kattolinjan yläpuolelle :wink: mutta pääty ei saa tulla sääntöjen puitteissa siiven ylimmän kohdan yläpuolelle.
Ok, eli tuon Porschen tapauksessa säännön voi kiertää helpohkosti,  täytyy vaan laittaa jättimäinen touring-kuokkasiipi, niin että siiven takaosa on yhtä korkealla kuin päätylevyt.
Onpa hieman pöhkön oloinen sääntö  :grin: 


Toki päätylevyistäkin voi leikata millin pari pois...
#5
Olisiko tämän Tamiyan uuden Porsche 911 GT3 R-korin siipi kisalaillinen vai ei?



Päätylevyt taitaa olla korkeammat kuin siiven ylin kohta, sekä tuo saattaa tulla kattolinjasta yli, ainakin nuo hanhenkaulat joiden varassa siipi roikkuu.

Toisalta, tuo taitaa olla melkoisen tarkka jäljitelmä vastaavan 1:1-kilpa-auton siivestä, muuttaako se sääntötulkintoja millään tavalla?

#6
Lainaus käyttäjältä: Jolo - 24.02.25 - klo: 19.13
Onkos enskautena tarkoitus jatkaa tuolla samalla moottorilla kuin tähänkin saakka?
Itselle on tullut tänä kautena vastaan kyseisestä moottorista sellaisia versioita mistä joutuu päätyä viilaamaan että sopii paikalle tämä ei ole kovin mielekästä uudelle moottorille :wink: ja juu tiedän tämä ei aiheuta läheskään kaikissa rungoissa ongelmia,mutta itsellä on moottori pituus suunnassa joten kannun pituus/muodon muutokset aiheuttavat sellaisen että moottori ottaa pohjalevyyn kiinni ,tätä ongelmaa ei ole edellisistä eristä(edellis kautisia) olevalla moottorilla ollut tuossa samassa rungossa
Itselläni oli samanlaista ongelmaa, mutta päätin viilata rungon pohjalevyä, en moottoria. Ei tarvi sitten enää uudestaan ottaa viilaa esiin , vaikka vaihtaisi moottoria.
#7
Alkaa karata vähän ohi aiheen, mutta kisoissa voi olla kivaa, vaikka ei olisi kärjessäkään.
Olen vasta muutaman kisan ajanut, mutt ehdottomasti hauskin kisa oli se, jossa jäin koko joukon viimeiseksi.
Oli niin hyvää kilpailua toiseksi viimeisestä sijasta, että sen tuoma ilo korvasi viimeiseksi jäämisen pettymyksen. Ainakin melkein  :grin:

Paljon tylsempää on ollut ajaa paremmille sijoille, mutta jäädä väliinputoajaksi, kun edellä menevät karkaa ja takana tulevat jää jälkeen, eikä pääse oikein kunnolla kilpaa ajamaan.

Tässä pointtina siis se, että ei sitä tarvi olla parhaat vehkeet ja parhaat ajotaidot, että voi kisoihin mennä pitämään hauskaa.
#8
Lainaus käyttäjältä: pitsinki - 29.01.25 - klo: 14.29
Juu en tarkoittanutkaan tamiyan alkuperäistä.
Jep, onhan niitä "halpoja kopioita" ollut koko ajan tarjolla. Itsellänikin on Phat bodiesin tekemä kori, mutta olisihan tuo Tamiyan kori paljon hienompi.
#9
Lainaus käyttäjältä: pitsinki - 29.01.25 - klo: 10.56
Tuota minin koriahan on saanut koko ajan. Toki pieniä muutoksia on alkuperäiseen nähden korissa.
Ei ole Tamiya myynyt hetkeen aikaan Minin koria. Ilmeisesti lisenssi BMW:n (Minin nykyinen omistaja) kanssa oli loppunut jossain vaiheessa, mutta nyt ovat tehneet uuden lisenssisopimuksen.
#10
Hyviä uutisia kaikille Mini-kisailijoille: Tamiya alkaa taas myymään Minejä! Tosin tuolla MB-01-alustalla ei taida tehdä mitään (ei taida olla edes sallittu kisoihin?), mutta jospa tuo kori tulisi myös irtomyyntiin.

https://tamiyablog.com/2025/01/announcement-that-bmw-group-models-will-be-offered-again-from-tamiya/



#11
Sähköautot / Vs: Rc Moottorikelkka
15.10.24 - klo: 06.29
Nämä kelkat ovat hienoja, mutta vähän hassulta tuollainen ilman kuljettajaa liikkuva aavekelkka näyttää. Pysyisikö nuo pystyssä, jos siihen printtaisi kuskinkin?
#12
Lainaus käyttäjältä: rcheatsnrace - 11.10.24 - klo: 18.32
Saisko aikataulua hieman tiivistämällä ajettua 4 alkueräkierrosta 3:n sijaan kuten FTT:ssä ajetaan?
Itse taas ajaisin mieluummin vain yhden alkuerän, ja vaikkapa viisi finaalilähtöä, niin pääsisi kunnolla kilvoittelemaan  :azn:
#14
Mistä kisapaikalle pääsee ajamaan? Google maps ehdottaa kulkemista pusikon läpi, mutta mennäänkö kenties punaisen tai keltaisen nuolen osoittamaa reittiä oikeasti?
#16
Mikä toiminnallisuus jää toteutumatta, jos sille ei salli verkkoyhteyttä eikä paikannustietoa?
#17
Lainaus käyttäjältä: pitsinki - 21.08.24 - klo: 12.50
Ei lämpene
Selvä homma, kiitos vastauksesta!
#18
En tiedä, kuuluuko tämä kysymys tänne sääntökeskustelun alle, mutta lämpeneekö tuo harjaton Quicrun-moottori niin paljon, että tarvisi tuulettimen?
Itse olen ajanut nyt kesän harjallisella Tamiyan vakiomoottorilla ("hopeakannulla"), ja se tuntuu lämpenevän aika tavalla. Talveksi aion hommata harjattoman Quicrunin, mutta pitääkö sille alkaa tuulettimen asennusta askartelemaan?
#19
En ole Iippo77:n kanssa aivan samaa mieltä. Itselläni oli Maverick Strada RX harjallisena, ja se käsittääkseni vastaa voimansiirroltaan täysin tuota Absimaa, koska molemmat pohjautuvat samaan, myös HSP:n nimellä myytävään alustaan.
Vaihdoin tuohon Maverickiin harjattomat sähköt, ja ei siinä mitkään muut voimansiirto-osat alkaneet paukkumaan, kuin spurreja meni silloin tällöin sileäksi, mutta nehän nyt on helppoja ja halpoja vaihtaa.
Ainakaan tuossa Maverickissa ei ollut harjattoman ja hatjallisen mallin välillä mitään eroa, paitsi sähköosissa. Absimasta en kyllä ole aivan varma.

Arrman autoissa tuo Iipon ohje taitaa päteä paremmin, niissä taitaa aina olla harjallisessa mallissa heikommat osat voimansiirrossa.
#20
Minun mielestäni pääpointti korin painorajassa olisi se, että esim. Tamiyan hienot mutta kisakoreja painavammat kopat eivät antaisi niin paljoa tasoitusta. Oma Tamiyan Porsche painaa muistaakseni 120g.

Toki vapaaehtoisesti pilaan ajo-ominaisuudet myös laittamalla sisustan kuskeineen autoon, joten ei tuolla nyt minulle niin paljon väliä ole, mutta ehkä se kannustaisi jotakuta muuta vaihtamaan kevyen mutta tympeän lätyskäkorin johonkin hienompaan.
#21
Lainaus käyttäjältä: PaavoNokkava - 09.07.24 - klo: 11.38
(oma mielipide että pidetään kilpa-autot ja scale-autot ihan omina juttuinaan..)
Itse olen tästä täysin päinvastaista mieltä, haluan ajaa kilpaa mahdollisimman oikean näköisillä autoilla, se on tämän koko kerhocupin suola omasta mielestäni.
#22
Ehdotus: korien minimipaino vielä suuremmaksi, jotta realistisemmilla ja kestävämmillä koreilla antaisi vähemmän tasoitusta.

Edit. Jaa, olinkin ylempänä luvannut jo lopettaa painosta jauhamisen, joten unohtakaa tämä :D
#23
Onko (pyöreäkulmaiset) LiHV-akut sallittuja, jos ne lataa vain 8,4 volttiin?

edit: Ai nyt huomasinkin, että samaa oli jo kysytty viime syksynä, ja vastaus oli että on sallittu.
#24
Lainaus käyttäjältä: pitsinki - 25.05.24 - klo: 18.33
Kori lisätään listalle.
Hieno juttu, kiitos tiedosta!
#25
Mini alkais olla valmis. Voisin anoa kisanumeronkin ensi talveksi, kunhan tulisi lupa käyttää tätä Phat bodiesin koria kisoissa :)
#26
Lisää kuvia, en saanut jostain syystä lisättyä äsken näitä loppuja.
#27
Tässä kuvia, miten tuo Phat Bodiesin kori istuu vakion M-05:n päällä. Tamiyan vanteita minulla ei ole, kuvassa Cartenin +1mm vanteet, leveys näillä noin 163mm renkaan ulkoreunasta mitattuna.
Mielestäni istuu kivasti ja näyttää ihan oikealta brittien Mini Miglia-kisasarjan autolta, joissa kaikissa näkyy olevan tuollaiset isot levikkeet: http://www.mini7.co.uk/
#28
Lainaus käyttäjältä: jarkkom - 28.04.24 - klo: 13.04
Lainaus käyttäjältä: Verskis - 26.04.24 - klo: 12.45
Kiitos vastauksista! Nyt minulle on jo matkalla tuo Phat bodiesin Mini Miglia, joten saisiko sen lisättyä sallittujen listalle, kiitos?
Laitapa kuva tuosta sitten miten se istuu vakioleveän M05/M03 päällä?
Onnistuu, kunhan ensin saan kamat haltuuni, ja alustan läjään.
Tällä hetkellä mulla ei siis ole vielä mitään konkreettista käsissä.
#29
Kiitos vastauksista! Nyt minulle on jo matkalla tuo Phat bodiesin Mini Miglia, joten saisiko sen lisättyä sallittujen listalle, kiitos?
#30
Lisäkysymyksenä, saako auton kasata kuusiokoloruuveilla, vaikka se rikkoo "auto täytyy koota ohjeen mukaan"-sääntöä?

Vielä ei autoa ole, mutta kova kiinnostus kyseistä luokkaa kohtaan olemassa jo :)