Päävalikko
valikko

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit valikko

Viestit - mikari

#1
Jos on jääny 1/10 krossi 2WD turffi renkaita vanteilla jouten, laita YV

Mika
#2
MYYTY !!

Mainiossa kunnossa oleva Losi Promoto MX krossi / supermoto. Alla Proline lähes uudet supermoto renkaat, krossirenkaita 2 kierrosta jotka helppo vaihtaa alle. Mukaan myös toinen takaratas, toiset ketjut, muovit, figuurin ajopaita ym. 4 kpl 4400 mAh akkuja joilla ajaa tuota pitkään. Välityksiä eri alustoille. Kiinni 22t, mukaan vakio 20t sekä 15t ja 17t esim skede parkkiajoon. Itselle ei ole jäänyt tälle aikaa joten laitetaan eteenpäin! Hieno kampe kaiken kaikkiaan, ehkä kovin RC uutuus markkinoilla viimevuosina, hämmästyttävän hyvä ja helppo ajaa ja älyttömän realistinen peli.

Torissa https://www.tori.fi/recommerce/forsale/item/25031058?



o4o543o734 / Mika
#3
kiva kuulla!
#4
Moro, ajoissa liikkeellä mutta tiedustelen onko äitienpäivänä su 11.5. mahdollisesti ajoja? jos sää sallii.
Olen tulossa Turkuun ja ajattelin ottaa sähkö buggyn ja truggyn messiin.
yt. Mika
#5
Lainaus käyttäjältä: Smoker - 20.12.24 - klo: 07.42
Miltä krossirata tuntuu ajaa foameilla? Slickseillä liika pito tekee ajamisesta hankalaa.

kyllähän sä olet varmasti nähnyt että autot menee kyin kiskoilla ja ajaminen on erittäin hauskaa varsinkin nykyisellä profiililla :) suosittelen vaihtamaan corrin tuuppiin :)
#6
eräälle corr nelkku(?) miehelle (sininen auto) ehdotin radalla iskareihin jäykempiä öljyjä ja jousia, nythän se iso ja painava corri niiailee niin paljon ettei se pysy ladulla yhtään. sitä aluksi.

edit: oletan että oli Smoker koska hän mainitsi "etutolpat"
#7
tätä ao. kysymystä  ei voi kysyä kyllä/ei

"Onko matolle siirtymisen jälkeen, ajamisen kustannukset kasvanut tai vähentynyt?"

mutta oletan että kyllä = kasvanut
ja ei = vähentynyt

vai?
#8
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
29.10.24 - klo: 08.22
#9
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
27.10.24 - klo: 17.02
Siisti!
#10
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
07.08.23 - klo: 22.14
osittain joo mutta mitat eivät oo täysin samat

mulla on 1983 orkkis Scorpion tossa hyllyllä
#11
luulisin että kyseessä on O.S rg .21

hehku tulee tulppaan kiinni ja irroitetaan kun moottori käy. jos ei vetokäynnistintä moottori käynnistetään vauhtipyörästä.
#12
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
07.08.23 - klo: 09.22
Lainaus käyttäjältä: Metsäläinen - 05.08.23 - klo: 09.14
Kyosho '87 JJ Ultima Replica 60th Anniversary Edition, tämä on tähän mennessä kiinnostavin buggy kyoshon vintage sarjasta.

https://www.redrc.net/2023/08/kyosho-87-jj-ultima-replica-60th-anniversary/

ihan makee kyl. Jos Scorpionin alkuperäiset muotit ei olis hävinny tehdaspalossa Japanissa aikoinaan ja remake olis tehty niiden alkuperäisten muottien pohjalta niin ehkä se olis ollut kiinnostavin kuitenkin, remake on vähän liian moderni. Toki "brushless" osat olis sitten voinu tarjota optio osina tai eri kit versiona.
#13
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
10.07.23 - klo: 17.44
Lainaus käyttäjältä: jerzirccar1 - 08.04.23 - klo: 10.40
Lainaus käyttäjältä: aakoskin - 05.04.23 - klo: 00.51
Tänne ei saa näköjään enää lisättyä kuvia helposti, mutta Hobby Market Ky:n mainoksesta 1986 löytyi tällainen asiallinen korimainos/lista GR-10 luokkaan (nykyinen M2/M4-10/V2-10/S2-10):
GR-10 LEXAN KORIT: 55 Chevrolet, 34 Ford Vickie, 40 Ford Coupe, 32 Street Rod, 32 Roadster

Samassa läpyskässä 1985 tuloksia Tamiya -mainoksessa ("Varma luotettava hankinta, varaosien saanti turvattu"):
Suomen Maasto Cup GR-10 -85
VOITTAJA
I HOT SHOT / Vesa Salo
II HOT SHOT / Julle Pedersen
III HOT SHOT / Ola Pedersen
IV HOT SHOT / Daniel Ljungqvist


Niitten hotshotit olivat TMS rungolla.
Muistan kuin eilisen päivän kuin kävin vuonna 1985 Savelassa Pedersenien luonna ja hypistelin niitten hotshotteja.
Tsiisus miten hienoja pelejä olivat ja se voiman siirron herkkyys oli jotain ihan käsittämätöntä.
Hienoja muistoja jotka säilyy.
Jerzi

Mahtavaa Jerzi :)
#14
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
10.07.23 - klo: 17.41
Lainaus käyttäjältä: aakoskin - 19.06.23 - klo: 21.52
Lainaus käyttäjältä: mikari - 15.06.23 - klo: 10.10
kuulostaa mainiolta! Millonkas tuo kisa olisi ja vaatiiko lisenssin ? en aja aktiivisesti joten mahdollisimman matala osallistumiskynnys olis kiva :)
Vintage on ollut Maastosarjassa harjoitusluokkana nyt kolmatta vuotta ja tietoja löytyy osioista "Kilpailijoiden kanava" ja "Kilpailukutsut". Osallistujamäärien perusteella tieto näistä kisoista ei ole vintage-harrastajille kovin hyvin levinnyt, tai sitten harrastajia ei vain ole. Harjoituskisaanhan ei lisenssiä tarvita. Kynnys on todella matala, ja kalustoa ei tarvitse hävetä.

Ekan kisan ajoin 27 Mhz radiolla vuodelta 1983, hyvin toimi. Ajanottaja epäili onko enää taajuudet vapaana, mutta Traficomin sivuilta voi käydä katsomassa että kide-miehille on kaistaa vapaana kuin aina ennenkin. Omista radioista löytyy myös Telehallintokeskuksen hyväksymisleimat (ennen sitähän piti esittää katsastuksessa radiolupa!). Latenssihan näissä on pienempi kun signalointi menee analogisesti eikä jonkun kiinalaisen softaprotokollastackin kautta.

Vaasan kisa oli jo ja meni, nyt Kuopion ilmoittautuminen on vielä auki. Jos muita autoja ilmaantuu niin ajattelin ajaa vaihteeksi Stealth pelti-RC10:llä, modernit sähköt. Tosin tietysti jos joku tulee Grasshopperilla tai Hornetilla kisaan, niin Sand Scorcherilla tullaan mukaan.

Mainiota. Sori etten ole käynyt läpi noita osioita, 20 vuotta meni sen verran aktiivisesti että varmaan riittää useimmille haha ;)

Millonkas ois seuraavat skabat pk seudulla tai hyvinkäällä harjoituskisana ? Jos minä ja Elffin Kimi tultais mukaan.
#15
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
15.06.23 - klo: 10.10
kuulostaa mainiolta! Millonkas tuo kisa olisi ja vaatiiko lisenssin ? en aja aktiivisesti joten mahdollisimman matala osallistumiskynnys olis kiva :)
#16
Polttisautot / Vs: GT Rata-autoilu
12.06.23 - klo: 08.54
Lainaus käyttäjältä: Tomi83 - 05.06.23 - klo: 23.21
Talven aikana tuli ostettua inferno gt, kun alkoi nitrot kiinnostamaan ja erityisesti ratanitroilu. Auto on aivan varmasti nimimerkin mikari vanha, kaikki tuntomerkit tässä keskustelussa viittaavat siihen. Olipahan hauska laitos ajaa. Renkaat mallia kumi, merkki sweep ja kovuus 40shore. Videolla ajo aika railakasta, kun just saatiin vaihteisto pelittämään ja neulat kohdilleen.

https://youtu.be/fZs98pbhybw

Moi Tomi!! Hienosti menee ja taitaa olla :D

Piccon .21 GT mallin kiertarilla on hyvä pannu ja tuossa on noi 4 asteen C palat niin vie nätisti. Autossa on kaikki muukin kuten pitää, paloilla toimiva aski, mp9 nivelvetarit jne.

Hienoa että autolle on saatu käyttöä. Paketin kruunaa F430 kori.

Pitäkää hauskaa, itsellä on mennyt aika kakspyöräisten maailmassa lähinnä.
#17
Kyosho / Vs: Kyosho Suomi lopettaa ??
09.05.23 - klo: 08.12
tuosta en tiedä mitään..
#18
Kyosho / Vs: Kyosho Suomi lopettaa ??
08.05.23 - klo: 15.21
on ihan virallinen sivusto jota pyörittää rcjkl.fi
#19
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
13.04.23 - klo: 22.47
Mielenkiintoista!

Olispa kiva kesällä ottaa vintage kokoontuminen jossain vaikka Hyvinkäällä. Ajaa samalla muutama läppi ja ihmetellä kalustoa ja jauhaa shittiä. Kohtahan sinne radoille jo pääsee kait ?
#20
Terve Pise

hyvä kanava :)

oletkos katsonut tubesta Superscale2020 aiheisia pätkiä ? Siinä on scale realismia kerrassaan!

Itse päätin kokeilla tuota Kyosho Fazer Bel Airiin joka ilmsetyi juuri ja on aivan sairaan upea jenkki klassikko suoraan paketista. Build onnistui minusta hyvin, ihan päivässä :) eikä vaatinut mitään ihmeitä. Lopputulos on vaikuttava ja todella hauska! Pitää tehdä paremmat videot mutta tässä jotain alkuun, tuosta on vielä hieman paranneltu lopputulosta.

https://www.instagram.com/p/CpnzfTNLFXM/

https://www.instagram.com/reel/Cpnz8N8tXEM/

Vakio harjallisen korvasin REEDYN Crawler pannulla ja on huomattavasti smoothimpi. Lisäksi esikuvan mukaisesti nyt RWD.


#21
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
07.01.23 - klo: 10.57


Tamiya Ninja H2 model kit käsin maalattu siveltimellä ... varmaan 40 vuotta edellisestä buildista :)
#22
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
07.01.23 - klo: 10.56
#23
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
04.01.23 - klo: 12.26
#25
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
23.12.22 - klo: 09.18
tamiya kilikali (PS) + vanha purkkimaali (PC) mitä löytyi

#26
aivan, kiitti!
#27
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
20.12.22 - klo: 18.44
noni.. sitähän mä kattelin joo, kiitti
#28
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
20.12.22 - klo: 17.41
enpä minäkään - kun kattelin tota Ultima II niin ei vaikuttanut ihan kisa buggylta mutta havaintoni voi olla täysin väärä, siksi kysyinkin teitä kun itselle se ei ole millään lailla tuttu.

Kössihän julkaisu ajoittain hyvinkin halpismalleja kisapeleistään about samalla nimellä joten mietin oliko tässä tapauksessa näin.. tosin tällöin alkuperäisen nimen perässä oli usein "sport"
#30
Sähköautot / Vs: VINTAGE RC CARS
19.12.22 - klo: 12.59
vau, komee lista! :cool: